Založení Sokola Hodonín
Tělocvičná jednota Sokol Hodonín
Budování tělovýchovného zařízení pro rozvoj tělocviku, sportu a výchovy mládeže v TJ Sokol Hodonín
Na konci první poloviny a zejména ve druhé polovině devatenáctého století roste sebevědomí českého národa, který zažívá první hospodářské úspěchy, vzrůstá obyvatelstvo v českých zemích a nebývalý rozvoj vzdělanosti. Český živel se zcela prosadil ve všech oblastech činnosti. V roce 1831 byla založena Matice česká a tak dochází i k rozmachu českého hnutí a rozšiřování literatury. Roku 1845 založena pražská Měšťanská beseda. Roku 1861 vyšlo první číslo Národních listů, obsahující požadavek národní rovnoprávnosti, občanských práv a samosprávy.
Roku 1862 M.Tyrš a J.Fügner založili tělovýchovný spolek Sokol, jejž následovaly zpěvácký spolek Hlahol a dále Umělecká beseda. Bylo vybudováno prozatímní divadlo, které od roku 1864 uvádělo denně odpolední česká představení. Český člověk se zcela prosadil i v oblasti tvorby, poesie, publicistiky, malířství, architektury. České země patřily k oblastem s nejvyšší gramotností. Zásluhu na tom mají především velkorysé školské reformy z konce šedesátých let, které umožnily vybudování rozsáhlé sítě základního školství, měšťanských škol, gymnázií a obchodních akademií. Výuka byla kvalitní, profesoři požívali ve společnosti velké vážnosti. Po rozdělení pražské techniky v roce 1869 a Karlovy univerzity v roce 1882 podle vyučovacích jazyků, bylo možno absolvovat již celé studium těchto vysokých škol v češtině.
O rozvoj českého života ve městě Hodoníně i o sokolskou TJ Sokol se velmi zasloužila Občanská záložna založená v roce 1868 v Hodoníně. Zaměstnávala české úředníky a mezi nimi i pozdější nejvýznamnější členy sokolské jednoty. Tělocvičná jednota Sokol Hodonín byla založena v roce 1872. V Kyjově a Uherském Hradišti byly již sokolské tělocvičné jednoty založeny a vykazovaly dobrou činnost i vzor pro zakládání dalších jednot. Tělocvičná jednota Sokol Hodonín začínala v hostinci u Lakenauera, kde měla svou spolkovou místnost. V létě se cvičilo na zahradě a v zimě v zadní místnosti domu. Po odchodu náčelníka TJ Gráfa nadšení pro tělocvik pomalu vyprchávalo.
Teprve v roce 1884 nastala větší činnost, takže od tohoto roku lze mluvit již o opravdové činnosti TJ. Cvičilo se tehdy v místnostech domu p.Fuňáka. Cvičení nebylo pravidelné. Pořádaly se hlavně nedělní výlety a organizovaly národní slavnosti. V roce 1886 Občanská záložna postavila Besední dům, kde pak pořádala své kulturní podniky, poskytovala také své místnosti pro veřejnost. Jednota tam měla svou tělocvičnu, sál a další místnosti. V tomto roce se aktivita TJ